Ранній розвиток дитини — як не переборщити з вихованням

0
152
Розвиток дитини
Як не переборщити з раннім розвитком дитини

Ранній розвиток дитини в більшості сімей перебуває в пріоритеті. Але часто завищені вимоги від батьків заганяють дитини в кут. Ось поради, які допоможуть не перегнути палицю.

Користь раннього розвитку сильно перебільшена

Статистика сьогоднішнього дня неприємно вражає: завищені вимоги батьків, відсутність умов для вільної та невимушеної гри, дефіцит уваги і опіки з боку дорослих. У підсумку отримуємо щоденний стрес, а в початкових класах школи — щогодинний.

Дитина, фізично не здатний виконати поставлені перед ним завдання, постійно стикається з демонстрацією невдоволення, осуду і навіть з покараннями з боку дорослого. Все це вганяє його в таке нервове напруження, яке може привести до сильного неврозу і навіть до дитячої депресії.

Цей підхід не тільки не сприяє розвитку, а навпаки, негативно впливає на здоров’я, природні біохімічні процеси мозку, розвиток когнітивних і морфологічних структур.

Це крок назад у розвитку.

Особливо страшним для дитини є стрес тимчасового обмеження. І з ним щодня стикається більшість хлопців в молодших класах. Зрівнювання всіх дітей під один стандарт розвитку виключає індивідуальний підхід. Учитель чекає від кожної дитини в класі виконання завдання за певний проміжок часу, в який можуть укластися далеко не всі діти. В результаті дитина заплутаний і заляканий наслідками.

Страх є переважаючою емоцією у дітей дошкільного та раннього шкільного віку — такі невтішні результати були отримані в ході досліджень, що проводяться Інститутом вікової фізіології РАО під керівництвом Мар’яни Безруких. А все тому, що ми забуваємо: всі діти індивідуальні, різниця в розвитку часто може досягати двох років. Так, незважаючи на те що дитині вже вісім, розвиток його здібностей може бути на рівні шестирічного віку. І це нормально, даний факт необхідно прийняти і постійно враховувати.

Вимоги повинні відповідати розвитку

На розумову діяльність і готовність дитини до пізнавального процесу впливає розвиток нейронних зв’язків головного мозку. І якщо раніше вважалося, що після трьох років такий розвиток припиняється, то сьогодні науково доведено зовсім інший факт: активне створення нейронних ланцюжків відбувається до дев’яти років, при цьому деякі ділянки кори головного мозку можуть розвиватися і до 25 років.

Людина, постійно підживлюється новою інформацією, що робить для себе нові відкриття, може розвивати в собі цю здатність до самої старості. Виходячи з цього можна сказати абсолютно точно: після трьох пізно не буде.

Розхожий міф про те, що після трьох років вже пізно, не має ніякого відношення до дійсних темпів розвитку дитини.
Серед особливостей розвитку головного мозку потрібно звернути увагу на лобову зону, яка відповідає за вольову самоорганізацію людини. Ця ділянка повністю формується тільки до 9-10 років. Не знаючи цього, багато батьків скаржаться на те, що дитина незібраний, не намагається, непосидючий. Насправді відповідь знаходиться на поверхні: він просто ще не дозрів для самоорганізованої діяльності.

Кожне наше вимога до дитини обов’язково має відповідати його етапу розвитку. По темі можу порекомендувати книгу Голдберга Елхонона «Керуючий мозок: лобові частки, лідерство і цивілізація», там ці питання розкриті дуже докладно і широко.

Формула здорового дитинства

Однак все сказане вище зовсім не означає, що з дитиною не потрібно займатися. Навпаки, займатися необхідно, але підходити до цього питання з зовсім іншого боку.

Єдино правильна формула раннього розвитку, здатна створити умови для здорового і щасливого дитинства, включає в себе фізичну активність, розвиток мови і роботу з емоціями (EQ).

Фізична активність

Фізична активність, а саме улюблений вид спорту, дворові ігри, активна вільна гра — це важливий момент в пізнанні себе, у визначенні меж своїх можливостей і управлінні ними. Так знаходиться впевненість в своїх силах і здібностях.

Розвиток мовлення

Розвиток мови створює основу для можливості навчання читання. До 4-5 років необхідно говорити з дитиною, читати казки, розповідати історії за картинками. Дослідження в цій області показали, що лише 10% батьків регулярно читають дитині. Це необхідно виправляти, легко і невимушено вчити дитину висловлювати свої думки і правильно розуміти чуже мовлення і тільки потім навчати його читання.

Робота з емоціями

Третя, але не менш важлива складова формули — емоції. Це найважливіша частина нашого життя, і робота над розумінням емоцій і управлінням ними допомагає нам досягати своїх цілей, вирішувати складні завдання, адекватно оцінювати обставини, що склалися.

Емоційний інтелект (EQ) — це здатність розпізнавати свої і чужі емоції, розуміти наміри і мотивацію інших людей, вміння тверезо оцінювати ситуацію і адекватно на неї реагувати. Дитина з розвиненим емоційним інтелектом легше знаходить спільну мову як з дорослими, так і з ровесниками, у нього кращі показники успішності, він спокійний, упевнений в собі і завжди позитивний.

5 вірних кроків для раннього розвитку дитини

Ось дуже простий, зрозумілий, а головне, що працює план з п’яти кроків, адаптований для розвитку дітей раннього дошкільного віку. Кожен з цих кроків дитина проходить в легкій ігровій формі, і кожен крок є міцною основою для наступного.

1. Усвідомленість. Я відчуваю

Усвідомленість — це розуміння всіх п’яти органів почуттів. Для розвитку усвідомленості можна використовувати «Коробочку емоцій». Візьміть будь-яку коробочку і складіть в неї речі, що нагадують певну емоцію. Наприклад, відчуйте разом з дитиною радість усіма п’ятьма органами почуттів:

Зір: ми відчуваємо радість, коли дивимося на яскраве тепле сонце.
Слух: звук дзвіночка налаштовує нас на позитивний, радісне відчуття.
Смак: смак шоколаду або улюбленого морозива може асоціюватися з радістю.
Нюх: аромат полуниці.
Дотик: погладжування улюбленої тварини також приносить нам радість.

Така практика допоможе вашій дитині розрізняти емоції і розуміти, які почуття і відчуття вони приносять.

2. Мотивація. Я хочу

Навчіть дитину не боятися всього нового, а навпаки, прагнути до непізнаним емоціям і враженням. Робіть приємні сюрпризи, несподівані виїзди в нові місця, покажіть цей світ з позитивної сторони. Так дитина зможе відкритися своїм бажанням і навчиться ставити перед собою цілі.

Мотивація дуже важлива для розвитку особистості, а саме наші бажання і цілі мотивують нас на нові досягнення.

3. Самооцінка. Я можу

Для формування самооцінки і впевненості в собі починайте з постановки маленьких здійсненних завдань. Наприклад, забратися разом в кімнаті або навчитися кататися на велосипеді.

При цьому обов’язково зазначайте і промовляти всі успіхи і здібності своєї дитини. Створення таких маленьких цілей і їх досягнення допоможе йому набути впевненості в собі, своїх силах і можливостях. А це значить, що згодом він не побоїться вирішувати і більш складні завдання.

4. Інтелект. Я знаю

Існує прекрасна гра «Сім видів контенту» для розширення кругозору. Суть в тому, що ви вибираєте будь-яку тему, яка найбільш цікава вашій дитині, і разом з ним відкриваєте її з семи різних сторін.

Припустимо, ваша дитина захоплюється динозаврами:

Читання: знайдіть цікаву адаптовану літературу про світ динозаврів. Влаштуйте годину читання.
Малювання: намалюйте разом з дитиною динозаврів або густі джунглі, в яких вони жили.
Ліплення: зліпите динозавра.
Фільми: подивіться цікавий документальний фільм або мультфільм на цю тему.
Театр: підключіть фантазію і розіграйте сценку з героями з доісторичного світу!
Плакат: створіть разом великий плакат з назвами і фотографіями динозаврів.
Палеонтологічний музей: рушайте туди, щоб оцінити масштаб і особливості тих далеких часів.

5. Самореалізація. Я роблю

Заведіть щоденник досягнень і обов’язково записуйте туди всі успіхи вашого малюка.

Допоможіть дитині на практиці використовувати освоєні знання і вміння. Реалізація отриманих навичок в житті дозволить йому усвідомити всю цінність і користь виконаної роботи.

Те, наскільки успішними і емоційно гармонійними будуть наші діти, багато в чому залежить від нас самих. Дуже важливо пам’ятати, що мета батьків — навчити свою дитину бути перш за все щасливим. Погоня за модою і бажання створити вундеркінда — це досвід, причому найчастіше негативний. Просто любите свою дитину, опікати його і цінуєте, щоб в майбутньому він так само міг любити, опікуватися і цінувати власних дітей.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here